Oblúky v púšti - Utah, USA

Autor: Michal Konár | 21.3.2013 o 10:21 | (upravené 21.3.2013 o 16:24) Karma článku: 15,08 | Prečítané:  5307x

Národný Park Oblúky (Arches National Park) v juhovýchodnom Utahu patrí k najzaújmavejším a najznámejším v USA. Je tisíckrát podrobne opísaný, teda aby z toho zbytočne nebolo 1000+1, pridám len zopár osobných, nevedeckých dojmov a fotiek.

043.jpg
Kontrast medzi geologickými vrstvami pieskovcov Navajo a Entrada (červená)

Prírodné oblúky sú všade na svete, aj na Slovensku, ale tu ich na ploche 310 km2 príroda nasekala ako na bežiacom páse, vraj okolo 2000 - najviac na svete. Presné číslo vám žiadny ranger nepovie a ani nemôže, lebo takmer každý rok nejaký oblúk skolabuje, iný vznikne, prípadne objavia nový v odľahlom kúte parku

050.jpg
Courthouse Towers je prvá veľlká skupina veží po vstupe do parku

065.jpg
Veže majú priliehavé mená ako Tri klebetnice, Ovečka,...

087.jpg
Severné Okno a ľudkovia pod ním

Aby sme my nevedomci neomylne rozoznali oblúk od diery a všetko bolo možné zrátať, správa parku vymyslela geniálnu definíciu, čo oblúk je. Z nej plynie - kto by to bol povedal - že vlastne každá diera v skale širšia ako 3 stopy (90 cm), skrz ktorú vidno na druhú stranu a nevytvoril ju tečúci potok (v takom prípade ide o prírodný most). Pravdou je, že na mnohé z nich by sa skôr hodili prívlastky ako brána, okno, diera,...

IMG_0082.jpg
Double Ach

IMG_0179.jpg
Podvečerné búrkové mraky nad krajinou

Oblúky nie sú jediné, čo tu padne do oka. Park ponúka celý rad iných, rovnako nádherných a zaújmavých skalných formácií a krásu objavíte aj v najmenších detailoch. Sýte farby skalných monumentov osadených v sviežej jarnej zeleni vysokej púšte neuniknú ani pod zamračenou oblohou. Prevládajú červené odtiene pieskovca, miestami spestreného pruhmi svetlejších usadenín. Keď svetlo zapadajúceho slnka mení pálenú sienu na žeravý uhlík, kulisa zasnežených modrých hôr kdesi v diaľke,... Škoda slov, tú scénu si viete predstaviť: nadávam ako kočiš, lebo nemám náhradné baterky do foťáka.

IMG_0166.jpg
Mŕtve stromy tu príliš nehnijú, vďaka suchu "žijú" ďalší dlhý život

IMG_0186.jpg
Strieborný nebožtík v plameňoch

IMG_0184.jpg
Tunnel Arch

Navštíviť tieto miesta je podľa mňa najlepšie na jar (máj) a nie len preto, že kvitnúca púšť má mimoriadne čaro. Vydať sa na pešie túry v 40-stupňovom pekle aké tu v lete bežne vládne, je vhodné pre vraha, alebo dobre trénovaného hasiča. To už radšej v zime, ktorá svoje kúzlo rozhodne má, je oveľa miernejšia ako slovenská a výhodou je aj nízka návštevnosť. Sneh aj napriek 1600-metrovej priemernej nadmorskej výške tu nebýva často, také šťastie som nemal, no podľa kalendárových fotiek mám neraz dojem, že vidieť žiarivé monumenty v zasneženej krajine neprekoná ani západ slnka. Neveríte? Skúste napríklad túto fotku, blednem pri nej závisťou i obdivom.

IMG_0077.jpg
Severné a Južné Okno

IMG_0131.jpg
Okraj bludiska Fiery Furnace. Turisti sa tu strácali, preto sa dnes do jeho úzkych roklín môže len v doprovode rangera parku.

IMG_0145.jpg
Jedna z mnohých formácií pri chodníku

IMG_0163.jpg
Skyline Arch

Podobne ako v starobylom meste, kde chodíte od jednej historickej pamiatky k druhej, obdivujete sochy na námestiach, túlate sa úzkymi uličkami,... aj tu je značná časť programu salónna turistika v aute, alebo nie príliš ďaleko od neho. K najslávnejším atrakciám však treba šlapať ďalej, ale tiež to nie je nič strašné.

IMG_0203.jpg
Landscape Arch neuveriteľne odoláva zemskej príťažlivosti. Otázka: Dokedy?

109.jpg
Zisťujem, že v slovenčine nenachádzam adekvátnu, univerzálne výstižnú formu slova Landscape a pritom sa anglické výrazy paradoxne používajú hlava-nehlava aj keď ich netreba

LandscapeArch.jpg
Táto vynikajúca fotka nie je moja (závidím). Je zošitá z piatich záberov, lebo zachytiť objektívom najširší oblúk na svete celý v plnej kráse predstavuje vážny problém.
Autor: Cacophony, Creative Commons

Najdlhší chodník (11 km aj s návratom) vedie do Devil's Garden a končí pri skalnej ihle Dark Angel. Asi v polovici narazíte na vychýrený Landscape Arch, oblúk s údajne najväčším rozpätím na svete (89 m). Šokuje vás nie tak mohutnosťou ako svojou neskutočnou krehkosťou. Je zázrak že vôbec stojí, akoby tu zemská príťažlivosť urobila výnimku. Pre mnohých tu chodník končí, ďalej nepokračujú a to, vážení, považujem za trestuhodnú chybu. Žiadny iný chodník v Oblúkoch nie je scénicky tak pestrý a mám dojem, že práve on je tým správnym destilátom krás celého parku.

IMG_0249.jpg
Zákutie pri chodníku

IMG_0235.jpg
Double O Arch

IMG_0240.jpg
V Devil's Garden. Ihla úplne vľavo je Dark Angel, kde končí chodník. Z dialky sa nezdá, ale je vysoká takmer 50m, teda skúste si vedľa nej predstaviť svoj kostol.

Druhý obligátny chodník (5 km s návratom) vás dovedie ku kráľovi všetkých oblúkov. Delicate Arch, snáď najslávnejší oblúk na planéte, za svoju popularitu nevďačí recordným rozmerom. Fotogenická, ničím nenarušená jednoduchosť tvaru, izolovanosť na hladkej základni,... to všetko z neho robí známu ikonu. Proste ak hľadáte nekomplikované stelesnenie prírodných krás amerického juhozápadu, tu ste na správnom mieste.

026.jpg
Delicate Arch

111.jpg
Červeň spestrená pruhmi svetlého pieskovca

IMG_0144.jpg
Podvečerná krajina smädu. Myšlienky vzlietnu... hej, k chladenému pivu.

Americkí rangeri sú nadšenci žijúci prírodou a ich priateľský prístup môže byť natoľko príjemným zážitokom, že ľahko zatúžite, aby aj slovenskí Tanapáci (česť výnimkám) boli takí bezprostrední, skrátka fajn. Radi vám vysvetlia čo všetko si hodno všimnúť a poradia ako na vec. Keď vám niektorý z nich zanietene vykladá trebárs o zvieratkách žijúcich v parku, môžete mu veriť a dokonca sa začnete tešiť na malé safari. K tomu nedôjde, najskôr uvidíte len malú jašteričku a z cicavcov len turistu, ale zato v hojnom počte. Každým rokom ich pribúda a minuloročná návštevnosť už prekročíla milión. Ďalší rast sa dá očakávať, teda aj možnosť, že v budúcnosti tu vylúčia osobné autá a zavedú hustú kyvadlovú dopravu. A pokiaľ ide o návštevníkov, nuž treba sa zmieriť s tým, že nie sme na svete sami, že iní tu prichádzajú s rovnakou túžbou ako my a nie sú o nič horší. Sme na jednej lodi a bol by v tom čert, aby sme sa nepomestili.

ArchesKvety.jpg
Kytica z Oblúkov na záver

Poznámka: tu je moja fotogaléria z Oblúkov ak máte chuť na viac fotiek.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúte po minúte: Dodávka vrazila do ľudí v Barcelone, polícia hovorí o terorizme

Dvaja ozbrojenci sa zabarikádovali v bare, nie je jasné, či držia rukojemníkov.

EKONOMIKA

Ak si kúpite kuracinu v Tescu, môže vás zastaviť esbéeskár

V niektorých predajniach dáva Tesco bezpečnostné prvky aj na mäso.


Už ste čítali?