Prielom Hornádu

Autor: Michal Konár | 14.2.2013 o 11:10 | (upravené 14.2.2013 o 15:00) Karma článku: 13,90 | Prečítané:  2224x

Jediným praktickým východiskom do rokliny Suchá Belá je Podlesok neďaleko Hrabušíc. Celkom slušne vybavené turistické stredisko s ubytovaním a občerstvením je mimo sezóny opustené, tiché miesto. Najesť a vypiť dostanete len ak si proviant prinesiete v batohu. Ked’ je Suchá Belá rozvodnená a neviete, čo s načatým dňom, peknou náhradnou túrou môže byť Prielom Hornádu. Vyrazili sme do Hrdliska.

IMG_0101.JPG
Miesto neďaleko Hrdliska Hornádu cestou z Košarísk. Na druhom brehu bol kedysi letný tábor pre deti

Prielom, dnes perfektne sprístupnený, patril kedysi len vodákom a nevodáci museli počkať kým Hornád poriadne zamrzne. Ked’ nenakydalo vela snehu, volili sme korčule. V miestach s otvoreným ľadom a vyliatou vodou, ktoré trebalo obchádzať, dochádzalo k bláznivým scénam. Pozorovať zúfalca ako vysoko nad vodou  korčulami a nosom ryje v strmine kde by sa hodili mačky a cepín, započúvať sa… Človek by neveril, čo všetko je možné preklínať. Videl som raz korčuliara ako sa zgruchotal dolu prudkým svahom. Našťastie nepadol do vody, ale na ľad, rovno k nohám svojich kumpánov. Trochu krve, nič vážne. Neprestával kliať, dobré to znamenie. Ako zákon káže, len čo vyšetrovatelia zistili, že fľaška spišskej borovičky v jeho batohu je ešte stále celá (mal šťastie!), poskytli zranenému prvú pomoc. Myslim, že podujatie Prielom Hornádu na korčuliach nemalo na Slovensku adekvátnu obdobu.

IMG_0127.JPG
Farby jesene. Keby niečo, nemyslel som tým mútnu vodu, ani sivú oblohu (bola)

IMG_0117.JPG
Chodník Prielomom Hornádu síce nemá žiadne podstatné prevýšenia, ale nemusí byť všade
pohodlný ako tento úsek

Z Hrdliska na Čingov nám to trvalo dlhšie ako uvádzaju turistické smerovky. Večne sa zastavujeme, lebo miest hodných podrobnejšieho okukovania je tu dosť.  Letanovský Mlyn trochu sklamal. Po budove mlyna ani stopa. Stojí tam bufet nie bohvieako príťažlivý, s trochou bordelu a pochopiteľne zatvorený. Nezistil som, čo sa s mlynom stalo. Vie niekto? Za Bielym Potokom sme pridali do kroku, lebo sa začínalo stmievať a pohľad na hodinky hovorí, že to nie je iba z hladu. Na Čingov sme dorazili takmer za tmy.

IMG_0130.JPG
Pri chodníku

IMG_0132.JPG

Prekrásny deň sme nemali len vďaka prírode, ale aj vďaka dobrým ľuďom. Začalo to už ráno v Spišskom Štvrtku, kde treba presadnúť na autobus do Hrabušíc. Ale kde je tu zastávka? Otázkou prerušíme debatu dvoch chlapov. Mali namierené na Hrabušickú Pílu a bez dlhých rečí nás odviezli až na Podlesok, čím nám ušetrili minimálne 2 hodny času a pritom sme ich o to neprosili. Za službu neprijali ani cent.

IMG_0137.JPG
Ryby, modlite sa, aby vám nepadol na hlavu

Podobné šťastie (na dobrých chlapov) sa na nás usmialo na Čingove. Je už tma a nemáme zaistený nocľah. Na malom parkovisku pri moste sa pýtam dvoch mládencov, či svetielko v kopci na pravom brehu je hotel. Nie, nie, hotel je inde, ale nechoďte tam, už nevedia, čo za ubytovanie pýtať, zodrali by vás z kože. Ak chcete, nasadnite a poďte s nami do Spišských Tomášoviec. Neďaleko železničnej stanice je slušný penzión za polovičnú cenu a blízko je aj hostinec. Boli miestni, vedeli a neklamali. Priviezli nás až pred dvere penziónu. Ani oni nechceli prijať peniaze, ale sľúbili, že sa na jednu rundu stavia neskôr v hostinci. Vyčkávali sme ich márne. Podľa nášho popisu boli chlapmi v bare pozitívne identifikovaní a teda sme im rundu u krčmárky predplatili. Mimochodom, ten penzión (Dušan) bol viac než slušný. Nemal chybu.

IMG_0139.JPG
Opatrne, mokré stúpačky v exponovaných úsekoch môžu dosť kľzať. Ale pekne by sa na nich grilovalo.

Nehovorím, že stretnúť na Slovensku neokrôchanca sa mi v živote nepošťastilo, ale nevadí. Dobrí ľudia ešte žijú a na takých sme natrafili. Láskavym skutkom nám urobili z obyčajného pekného dňa jeden neobyčajne krásny a mne (naivnému?) nič iné neostáva, než robiť to isté.

IMG_0156.JPG
Stúpačky pod mlynom. Tu keď idú dvaja proti sebe, múdrejší pláve

Neviem kedy a kto dal Slovenskému Raju meno, ale lepšie ho vymyslieť nemohol. Univerzálne vyjadruje lásku, krásu,… Prirodzene aj iní musia mať (a majú) svoje Raje, ale stáva sa, že namiesto Raja sú použité prívlastky a la Švajčiarsko. Smiešne. Pripomína to reklamný slogan a viete, ako to s reklamou chodí. V Raji objavíš nádheru, vo “Švajci” slabý odvar. Pritom ide o krásne miesta, v tom je tá irónia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúte po minúte: Dodávka vrazila do ľudí v Barcelone, polícia hovorí o terorizme

Dvaja ozbrojenci sa zabarikádovali v bare, nie je jasné, či držia rukojemníkov.

EKONOMIKA

Ak si kúpite kuracinu v Tescu, môže vás zastaviť esbéeskár

V niektorých predajniach dáva Tesco bezpečnostné prvky aj na mäso.


Už ste čítali?