Zvieratko zo severoamerických hôr

Autor: Michal Konár | 9.3.2013 o 11:07 | (upravené 12.3.2013 o 15:28) Karma článku: 13,72 | Prečítané:  560x

Pri zostupe z hory Stuart v Severných Kaskádach, v americkom štáte Washington, sme museli bivakovať. Za šera ku mne prišlo roztomilé zvieratko. Nikdy predtým som ho nevidel, pritom môj zoznam obyvateľov vysokých hôr zahŕňal omnoho viac, než svišťa a Tibeťana.

Na zoznámenie som ponúkol kúsok vzácnej čabajky. Zdvorilo ju oňuchalo: "Ďakujem, to si zožer sám, ja iba vyšetrujem, aké odporné strašidlá robia tak neskoro bordel v mojom revíre. Mimochodom, máš v botách pekné šnúrky, trochu sa s nimi pohrajem ak dovolíš."

Stuart.jpg
Mount Stuart - severný pilier  (foto: Tom Graham)

Mojimi spoločníkmi boli dvaja skúsení Američania zo Seattlu. Ráno na moju otázku odpovedal Tom: "Pika, som si tým istý." Ale Greg zakontroval: "Kravina, videl si holého Mickey Mousa!" Hnaný zvedavosťou som sa doma okamžite pustil do pátrania. Bolo to ešte v dobe predinternetovej, teda komplikovanejšie, ale niekedy pomôže šťastie. Už dávnejšie som si za omylom neprepité peniaze zakúpil Atlas hlodavcov a táto nezodpovednosť mi vtedy umožnila zistiť o zvieratku viac.

IMG_0712.jpg

Americká pika (Ochotona princeps), pripomínajúca drobného "zajačika" s krátkymi uškami a nôžkami, má svoj pelech v skalách na alpínskych lúkach, na suťoviskách, niekedy až v prekvapivých výškach, ak je tam pod zub trochu trávy. Tvorí síce akési kolónie, no kolchozným systémom hlboko opovrhuje. V zásade chce byť (a je) sama zvrchovaným pánom a ochrancom svojho teritória. Párkrát do roka sa pravdaže premôže a zájde navštíviť suseda, veď čo by jeden kvoli sexu neobetoval.

zber.jpgPika nehibernuje a aby prežila dlhú zimu, musí si pripraviť zásoby. Je zaújmavé sledovať, ako koncom leta horlivo zberá a suší byliny, ako organizovane si ich ukladá pred vchod do "baráku". Volaním (podobným slabému bekotu jahniatka), ktorý o tomto čase počujete, v podstate hovorí svojim susedom: Toto je moja kopa sena, neopovážte sa mi na ňu siahnuť!

Vegetariánka (foto: Arkive.org)>>

IMG_0714.jpg

Trochu iným volaním susedov varuje: Utekajte, ide nás zožrať nejaká hnusná beštia! V pelechu, ak doň stihne, je proti smrtelným nepriateľom chránená, až na jednu výnimku. Lasica. Tá jediná sa dostane až do "obývačky" a vtedy je koniec. Pika to vie a keď lasicu zočí, ostane ticho. Varovným signálom by prilákala svoju smrť.

IMG_0715.jpg

Najväčšou hrozbou však nie sú dravce. Chudinka pika netoleruje vyššie teploty a výraznejšie oteplenie by mohlo mať katastrofálne následky pre celý druh. Vystavená vetrom a búrkam dokáže prekvitať, ale pri 25oC do šiestich hodín vypustí dušu. Z niektorých oblastí, kde pri sťahovaní za chladnejším prostredím dosiahla maximálne možnú výškovú hranicu, už úplne zmizla. Mám teda zvlášť dobrý dôvod, prečo tomu zvieratku fandím. Od prvého zoznámenia som piku veľakrát s úžasom pozoroval, počúval jej volanie,... Nie som sám koho očarila, v Amerike ju milujú snáď všetci vysokohorskí turisti aj horolezci.

IMG_0720.jpg
Medicine Lake v kanadských Rocky Mountains. Predošlé obrázky piky sú urobené presne na tomto mieste.

Pri krátkom oddychu na jednej túre v kanadských horách môj český partner ukázal prstom do skál: "Jééj, co je to proboha?" Či už moja odpoveď znela príliš nadšene, alebo príliš sebavedome, vyvolala podozrenie a bleskovú reakciu: "No jóó, to docela urkitě bude píka! Michale, Michale, tys zase vymyslel ňákou tu svou píkovinu, tobě aby tak člověk věřil!" Tak som dopadol.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

DOMOV

Schválili nezmysel? Nie, psy a mačky nebudú operovať zaživa

Novela zákona o liekoch nie je dramatická.

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Bugár

Maďarskú menšinu reprezentujú od roku 1989 tie isté tváre.


Už ste čítali?