Suchou Belou hore i dole.

Autor: Michal Konár | 3.2.2013 o 7:30 | Karma článku: 11,24 | Prečítané:  652x

Slovenský Raj bol mojou láskou len čo som tam ako chlapec prvýkrát vkročil. Znova a znova som sa tam vracal, ale potom akoby uťal. Prišli na rad Tatry a po nich iné hory, iné kraje. Ako ked' vták opustí hniezdo a nikdy sa doň nevráti, tak to bolo. Až do minulého novembra.

Vracať sa po dlhých rokoch na staré miesto, jeden nikdy nevie, ako ľudia a iná zver (príroda tiež dokáže byť sviňa) za tie roky jeho zamilovaný kút zmenili k obrazu svojmu. Nuž s nostalgiou to už tak býva. Čas nevratiš. K akým-takým zmenám pochopitelne došlo, no k bolestnému sklamaniu tentokrát nie.

IMG_0087.JPG

Takto vyzerá vstup do rokliny Suchá Belá po jesenných dažd'och. V lete je tento úsek obyčajne bez vody. >>>

 

Už v časoch, ked' napopulárnejšou túrou v Slovenskom Raji bol Veľký Kyseľ, za najkrajšiu roklinu som považoval Suchú Belú a tam sme sa teraz vybrali. V lete obyčajne kráčate z Podleska suchým korytom - niekedy až k prvým vodopádom - kým narazíte na tečúci potok. Dnes by to však chcelo rybárske gumáky (nemáme), lebo voda je vysoká a nie všetko pôjde prekročiť suchou nohou. Ako optimisti vyzujeme boty a brodime v nádeji, že horší úsek už nepríde. Horší samozrejme prišiel a ked' už to vyzeralo na brodenie po pás v ľadovej vode, zaradili sme spiatočku a pekne z rokliny vycúvali.

IMG_0089.JPG

Ako je to vlastne s tou pesničkou “Slovenske dievčatá čím sa umývate, že vy svoje líčka vždy červené máte…”? Robíte si srandu? Važne neviem. Mne vždy očervenie iba nos, ba čo horsie, v ľadovej vode sa mením na bezpohlavného živočícha. Len mi pud sebazáchovy mi zabránil vliezť do nej po pupok. Kto by to bol povedal, že funguje lepšie ako rozum? Rozum je vam schopný našepkať, že ste ľadový medved', pud vám takú blbosť nikdy nevyparatí. Vd'aka nemu sa teraz môžem tváriť blažene, akože môj sen - umyť si nohy “v studenej vodičke z bystrého potôčka” - sa splnil. Bez trápnych následkov! V Národnom Parku! A zadarmo! Môže byť niečo lepšie?

IMG_0090.JPG
To brvno kľzalo ako namydlené

Suchú Belú neopúšťame na večné časy. Vrátime sa. Možno o rok, o dva, ale zase si počkáme na mŕtvu sezónu. To ticho a kľud je naozaj pôžitok. Do večera nám ostava ešte spústa času. Na Podlesku vybalíme z batohov fajnoty a pri jedle vymýšľame, čo s načatým dňom. Vymysleli sme Prielom Hornádu a celý sme ho v pohode stihli prejsť. Treba dodať, že Slovenský Raj bol dnes hotovým Rajom nielen svojou prírodou, ale aj ochotou akou sa voči nám zachovali cudzí ľudia. Nikto mi nemusí hovoriť, že na Slovensku dobrých už nestretneš,...

IMG_0092.JPG

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Filkova nástupkyňa: Do zahraničia nám odchádza 300-tisíc Slovákov

Hlávková má pre mňa pozitívny efekt, hovorí šéfka Inštitútu pre finančnú politiku LUCIA ŠRÁMKOVÁ.

KULTÚRA

Michal Havran: Keby som mal dnes osemnásť, bol by som zúrivým ateistom

Zo žartu sa nazýva salónnym teológom.


Už ste čítali?